Opinie o Nas
Zwierzak w domu a meble —  jakie wybrać i jak je zabezpieczyć?

Zwierzak w domu a meble — jakie wybrać i jak je zabezpieczyć?

Posiadanie futrzanego czworonoga to wiele radości, ale także ogromna odpowiedzialność. Szczekający lub miauczący pupil wymaga opieki, a pod nieobecność właściciela musi zorganizować sobie czas sam. Wówczas robi różne psoty i figle, które najczęściej kończą się wymianą mebli oraz rozmaitych do nich dodatków na nowe. Koty uwielbiają drapać tapicerkę na fotelach i na kanapach, ale także dywany i zasłony traktują jako drapaki.

Natomiast psy gryzą nogi od krzeseł i stołów oraz inne drewniane elementy mebli, lubią też gryźć kable i nie pogardzą ładowarką do laptopa lub zwykłym przedłużaczem. Ponadto szczekający futrzak uwielbia wylegiwać się na kanapie, zostawiając na niej mnóstwo sierści. Dlatego dla właścicieli zabezpieczenie mebli przed zniszczeniem przez ich zwierzaka to niemałe wyzwanie. Postanowiliśmy przedstawić poniżej garść wskazówek, które pomogą ocalić meble przed przedwczesnym zniszczeniem, a także czym kierować się podczas zakupów nowych sprzętów, aby służyły przez długie lata w idealnym stanie.

Jak zabezpieczyć meble przed psem – praktyczne wskazówki

Właściciele umeblowanego już mieszkania mogą zabezpieczyć znajdujące się w nim meble, urządzenia i dodatki przed zniszczeniem na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zakup gryzaków dla psów. W szczególności małe szczenięta potrzebują przedmiotów, które pozwolą im zająć czas. Ponadto doskonałym pomysłem są tak zwane kongi, w których zostają ukryte przysmaki. Psy toczą je po podłodze do czasu, aż się dobiorą do przysmaku i go zjedzą. To bardzo czasochłonne zajęcie.

Drugim praktycznym pomysłem, który zagwarantuje, że pies nie będzie interesował się meblami, jest mata węchowa, a w niej ukryte przysmaki. Można kupić taką w sklepie zoologicznym lub samodzielnie wykonać. Pies po intensywnej pracy z węchem w poszukiwaniu smakołyków, będzie tak zmęczony, że zaśnie.

Kolejnym rozwiązaniem na unikniecie szkód w domu, okazują się meble dla zwierząt sprawiające, że poczują się one ważne. Specjalne foteliki dla psów ustawione w wyznaczonym dla nich miejscu lub wygodne legowiska z poduchami. Pies, mając swój kąt, poczuje się pewnie i nie będzie szukał sobie miejsca na kanapie, na fotelu lub w sypialni na łóżku. Ważna w tym przypadku okazuje się również odpowiednia tresura psa.

Gdy nowy futrzak pojawi się w mieszkaniu, już od pierwszych chwil należy mu pokazać, gdzie znajduje się jego legowisko. Powinno ono zostać odpowiednio przygotowane przed jego przybyciem. Świetnym pomysłem okazuje się umieszczenie smakołyków w legowisku, które swoim zapachem przyciągną zwierzaka i sprawią, że sam chętnie wybierze to miejsce.

Jak zabezpieczyć meble przed kotem – praktyczne wskazówki

Miauczący futrzak uwielbia ostrzyć swoje pazurki na różnego rodzaju powłokach tekstylnych, takich jak: dywany, fotele, kanapy, poduszki, a także zasłony. Na szczęście można temu zapobiec, kupując mu drapaki oraz rozmaite zabawki pozwalające nie tylko ostrzyć pazurki, lecz również umilić mu wolny czas pod nieobecność właściciela. Małe kocięta lubią również gryźć różne przedmioty, dlatego zabawki dla kociaków okazują się najlepszym rozwiązaniem. Warto również pamiętać o tym, że meble dla właścicieli kotów muszą być pozbawione zwisających elementów, takich jak: frędzle, koce i inne dodatki.

Nie tylko drapanie pazurami po meblach tapicerowanych jest zmorą dla właścicieli miauczących futrzaków, lecz również ich wylegiwanie się na kanapach, fotelach, krzesłach, łóżkach w sypialni, a nawet na blatach kuchennych. Warto pamiętać o tym, że koty nie lubią zapachu cytrusów, który dla ludzi jest bardzo przyjemny. Dlatego postawienie na blacie lub na stoliku obok mebli wypoczynkowych roślin cytrusowych albo umieszczenie świec zapachowych skutecznie zniechęci koty do zbliżania się do nich.

Czasami wystarczy zabezpieczenie kanapy przed kotem lub innego mebla poprzez umieszczenie wspomnianych wcześniej odstraszaczy zapachowych. Jeśli domownicy nie lubią zapachu cytrusów, wówczas mogą wybrać olejki eteryczne i odrobinę posmarować nimi meble. O tym, jakich zapachów nie lubią koty i psy, warto porozmawiać z weterynarzem, ponieważ niektóre aromaty mogą wywołać reakcje alergiczne. Właściciele mruczących futrzaków zastanawiający się, jak zabezpieczyć kanapę przed kotem, mogą również zaopatrzyć się w specjalną osłonkę, która pozwoli im ochronić tapicerkę przed podrapaniem pazurami.

Wybór trwałych i mocnych mebli do mieszkania

Właściciele czworonożnych futrzaków szukający nowego mebla, mogą już na etapie zakupu zadbać o jego zabezpieczenie przed zniszczeniem. Zakupiona osłona na kanapę przed kotem lub metalowe nóżki przy krzesłach zamiast tych drewnianych, zapobiegają zniszczeniu przez zwierzaki. Ponadto niezwykle kluczowy okazuje się wybór mebli wykonanych z wysokiej jakości materiałów.

Trwałe i odporne na przedwczesne zniszczenie meble pozwolą uniknąć wielu niechcianych niespodzianek. Ważne, aby konstrukcje mebli był stabilne, należy również zwrócić uwagę na to, czy farby są odporne na zdrapywanie. Ostre pazury futrzaków mogą bardzo łatwo i szybko je zniszczyć.

Kolory mebli są również nie bez znaczenia. Na jasnych tapicerkach pozostawiona sierść oraz zabrudzenia po łapach są bardzo widoczne i trudne do usunięcia. Dlatego, jeżeli warunki aranżacyjne pozwalają na wybór mebli w ciemnych lub stonowanych kolorach, warto rozważyć tego typu wybór.

Zabezpiecz kable, ładowarki i lampy

Wszystkie kable, ładowarki oraz odstające elementy instalacji elektrycznej muszą zniknąć z pola widzenia psów i kotów. Pomocne w tym okażą się specjalne osłonki oraz pojemniki pozwalające ukryć tego typu przedmioty. Pogryzienie i rozdrapanie pazurami kabli, ładowarek i innych tego typu elementów podłączonych do instalacji elektrycznej może skutkować narażeniem pupila na porażenie prądem.

Podobnie wygląda sytuacja z lampami podłogowymi, a także tymi stojącymi na szafkach, na biurkach lub na komodach. Powinny zostać tak usytuowane, aby futrzak nie miał do nich dostępu. Warto w pobliżu tego typu elementów umieścić świeczkę lub buteleczkę z olejkiem eterycznym, którego pupil nie lubi.

Zobacz: WERSALKI, KANAPY, SOFY