Opinie o Nas
Komplety wypoczynkowe – praktyczne czy staromodne?

Komplety wypoczynkowe – praktyczne czy staromodne?

Sofa trzyosobowa, sofa dwuosobowa i fotel z tymi samymi tapicerkami do niedawna stanowiły standardowy zestaw wypoczynkowy w wielu z polskich domów. Czy współcześnie nadal ma rację bytu? Chociaż nie sposób odmówić mu praktyczności, brakuje w nim oryginalności. A to właśnie ta cecha jest obecnie najbardziej pożądana w aranżacji wnętrz. Jaka konfiguracja mebli wypoczynkowych sprawdzi się zatem w modnych wnętrzach? Podpowiadamy.

Minione lata pokazały wyraźnie, że gotowe komplety wypoczynkowe 3+2+1 składające się z fotela i sof dla dwóch oraz trzech osób są wyraźnie w odwrocie. Obecnie popularnością cieszą się samodzielnie dobrane z różnych kolekcji zestawy wypoczynkowe do salonu, składające się z dwóch identycznych kanap, wypoczynkowych mebli modułowych lub odmiennych pod względem stylu i koloru kanapy i fotela.

(Nie) modne zestawy wypoczynkowe do salonu?

Czy w świetle obecnych trendów oferowane przez producentów tapicerowane tymi samymi tkaninami komplety wypoczynkowe do salonu mogą okazać się dobry wyborem? To z pewnością praktyczne rozwiązanie dla osób, które nie mają zmysłu estetycznego i obawiają się, że nie będą umieć gustownie połączyć ze sobą wyrazistej kanapy i ciekawego fotela. Gotowe zestawy nie wymagają tyle wysiłku i poświęcenia czasu na podjęcie decyzji, co w przypadku samodzielnego dobierania poszczególnych elementów harmonijnego kompletu wypoczynkowego. Ich zaletą jest także często niższa cena niż w sytuacji dobierania mebli z różnych kolekcji. Jeśli nie wyobrażasz sobie wykorzystania we własnym domu z góry narzuconego zestawu wypoczynkowego do salonu, poznaj nasze podpowiedzi na temat najnowszych trendów i puść wodze fantazji podczas urządzania wnętrz. Sprawdź, jakie komplety wypoczynkowe pojawiły się w tym roku podczas targów wnętrzarskich Salone del Mobile w Mediolanie czy IMM w Kolonii. Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje o modnych zestawach mebli wypoczynkowych na sezon 2021/2022.

Praktyczne komplety wypoczynkowe do salonu

Zestaw 2+2 do stylowego salonu

Jak pokazują aranżacje wnętrz czołowych projektantów, nie zawsze komplety wypoczynkowe do salonu są staromodnym rozwiązaniem. O ile komplet wypoczynkowy 3+2+1 (rozkładany lub nierozkładany) odszedł już do lamusa, o tyle połączenie w jednym pomieszczeniu dwóch identycznych sof dwuosobowych lub sofy i pasującego do niego podnóżka to świetny pomysł. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w przestronnych pomieszczeniach – zarówno pod względem powierzchni, jak i wysokości. Kanapy wykorzystane do stworzenia modnego zestawu mebli wypoczynkowych w sezonie 2021/2022 powinny być:

- stylowe i eleganckie – stanowią one bowiem najważniejszy element wyposażenia salonu,

- ponadczasowe – mogą mieć tapicerkę w odważnym kolorze, ale warto, aby ich linia nie była zbyt ekstrawagancka,

- tapicerowane jakościowymi tkaninami – od kilku sezonów na topie są tapicerki welurowe, ale coraz częściej producenci oferują tapicerki lniane.

 Modułowe komplety wypoczynkowe do salonu

Od kilku lat zauważalny jest wzrost zainteresowania producentów i klientów modułowymi meblami wypoczynkowymi. Tworzone są one z pojedynczych tapicerowanych modułów, najczęściej w kształcie kwadratu, do których można dokręcić oparcia tylne i boczne według własnej wizji. Rozwiązanie to pozwala stworzyć naprawdę niebanalne komplety wypoczynkowe, które idealnie dopasowane są do wielkości wnętrza i potrzeb domowników. Zamiast nieco już niemodnego gotowego kompletu wypoczynkowego 3+2+1, możesz stworzyć zestaw składający się np. z kanapy trójmodułowej, podnóżka z jednego modułu i leżanki lub narożnika z sześciu modułów i podnóżka z jednego. Decydując się na modułowe meble wypoczynkowe, pamiętaj:

- rozwiązanie to polecane jest osobom, które szukają mebli „skrojonych na miarę”, nie jest więc tanie,

- to, co świetnie wygląda w katalogu, niekoniecznie pasować będzie do niewielkiego salonu – zawsze sprawdź dokładnie wymiary modułów i mebli,- 

- najmodniejsze kolory kanap to naturalne, nieco przydymione odcienie pomarańczowego, żółtego, czerwonego i beżu oraz barwy kamieni szlachetnych, np. granatowy, bordowy, fiolet, zieleń.