Opinie o Nas
Najczęstsze błędy podczas urządzania sypialni

Najczęstsze błędy podczas urządzania sypialni

Odpowiednio wyposażona sypialnia ma bardzo duży wpływ na komfort naszego codziennego życia. Dzieje się tak, ponieważ błędy popełniane podczas urządzania sypialni mogą zaburzać prawidłową higienę snu, która odpowiada między innymi za zapadanie w głęboką fazę snu, za brak częstego wybudzania się i za poczucie wypoczęcia po przespanej nocy. Z tego też powodu dbając o przemyślaną aranżację sypialni, warto zwrócić uwagę na kilka niezwykle ważnych szczegółów, które decydują o komforcie naszego wypoczynku. W poniższym artykule przedstawiamy, jak nie urządzać mieszkania i znajdującej się w nim sypialni, aby każdy domownik mógł łatwo stworzyć przestrzeń idealnie dopasowaną do jego potrzeb.

Urządzanie sypialni i źle dobrany rozmiar łóżka

Jednym z najczęściej pojawiających się błędów podczas urządzania sypialni jest niewłaściwy dobór rozmiaru ramy łóżka. Bardzo często okazuje się, że domownicy wybierają łóżka, które są dla nich za małe — dotyczy to przede wszystkim osób, które podczas snu często zmieniają pozycję swojego ciała i potrzebują nieco więcej miejsca, aby wygodnie się ułożyć, nie przeszkadzając przy tym osobie śpiącej obok. Oprócz tego warto wspomnieć, że bardzo pomocne staje się zapewnienie domownikom łatwego dostępu do łóżka od każdej strony, czyli niestawianie go tuż przy ścianie. Dzięki temu nie będziemy budzić drugiej osoby podczas chodzenia spać lub wczesnego wstawania.

Jak dobrać twardość materaca do sypialni?

Oprócz wyboru odpowiedniej ramy warto także poświęcić nieco więcej czasu na znalezienie najlepszego materaca. Częstym błędem staje się między innymi wybieranie materacy, które są zbyt twarde i tym samym mogą powodować różnego rodzaju dolegliwości bólowe oraz trudności z wysypianiem się. Dlatego warto wspomnieć, że materac powinniśmy dobrać przede wszystkim do naszej wagi oraz wzrostu — dzięki temu nie okaże się on ani zbyt miękki, ani za twardy. Ponadto w przypadku różnego rodzaju wątpliwości i obawy, że dobierzemy meble nie do pary, dobrym pomysłem będzie konsultacja z fizjoterapeutą, który dopasuje stopień twardości do potrzeb naszego kręgosłupa.

Uspokajające kolory do sypialni — dlaczego warto się na nie zdecydować?

Podczas tworzenia aranżacji sypialni warto pamiętać o tym, że zbyt jaskrawe kolory mogą skutecznie utrudniać zaśnięcie i komfortowy wypoczynek. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie przebywania w pomieszczeniu, w którym przeważają żywe, intensywne odcienie, trudniej jest nam się wyciszyć i przygotować do snu.  Z tego też powodu dużo lepszym wyborem okazują się uspokajające kolory do sypialni, które będą sprzyjać odprężeniu i głębokiemu relaksowi. Warto między innymi zdecydować się na różnego rodzaju odcienie beżu, bieli, szarości czy pastelowego różu albo błękitu. Oprócz tego ciekawą propozycją będą również ciemniejsze kolory, na przykład brązy czy granatowe odcienie, które dodadzą sypialni charakteru, ale jednocześnie nie utrudnią zasypiania.

Idealne oświetlenie sypialni — czym powinno się wyróżniać?

W przypadku wyboru sypialnianego oświetlenia warto kierować się podobnymi zasadami, co podczas dopasowywania odpowiednich kolorów. Zbyt mocne i jaskrawe światło znacznie utrudnia zapadnięcie w sen, a także zwiększa ryzyko niewyspania się. Oprócz tego powinniśmy pamiętać o tym, aby nie wybierać do sypialni zimnego oświetlenia, nazywanego również białym. Wynika to z faktu, że chłodne światło sprzyja koncentracji i działaniu, z kolei ciepłe, żółte oświetlenie skutecznie wycisza oraz sprawia, że całe pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne.

Oddzielenie pracy od odpoczynku w sypialni

Projektując sypialnię, warto także pamiętać o tym, aby skutecznie oddzielić przestrzeń przeznaczoną do pracy od miejsca do odpoczynku. Dzięki temu podczas próby zaśnięcia nie będziemy podświadomie rozpraszać się różnego rodzaju obowiązkami oraz zadaniami, które musimy wykonać po przebudzeniu. Z tego też powodu nie warto zabierać laptopa z pracą do łóżka — zamiast tego dobrym pomysłem będzie poczytanie nawet kilku stron ciekawej książki lub wyciszenie się podczas słuchania muzyki albo audiobooka.

Zobacz: meble do sypialni