Industrialne meble – jak wprowadzić surowy, loftowy klimat do mieszkania?
Styl loftowy ma swoje początki w dawnych fabrykach, które przerabiano na przestrzenie mieszkalne, korzystając z ich dogodnego usytuowania w miastach i na przedmieściach. Niedawno znów zyskał on na popularności, głównie za sprawą swoistego, surowego klimatu, jaki za sobą niesie. Dziś nie tylko wysokie, przestronne mieszkania-lofty mogą wzbogacić się o meble o tym charakterze. Zobacz, jak wybrać stół, witrynę czy regał do salonu lub jadalni, aby te pomieszczenia nabrały cech industrialnych, a nie straciły przy tym na funkcjonalności i przytulności!
Loftowe mieszkanie – jak wygląda?
Wnętrze fabryki przerobionej na mieszkanie jest przestronne – zazwyczaj jest to duża otwarta przestrzeń, nierozdzielona ścianami działowymi. Można w niej utworzyć salon z aneksem kuchennym i jadalnym, a nawet wydzielić przy pomocy szklanych przesuwnych drzwi w stalowej ramie kącik sypialniany. Wszelkie elementy konstrukcyjne, taki jak belki, rury wodociągowe czy kable są tutaj mile widziane – nie trzeba ich zakrywać, a wręcz można wyeksponować, na przykład malując na efektowny kolor. Takie pomieszczenia często utrzymane są w bieli i szarościach, z dodatkiem czerni i antracytu – w metalowych elementach dekoracyjnych, oraz brązów – w drewnianych i skórzanych.
Czym wyróżniają się loftowe meble?
Loft musi być surowy, a zatem meble, które staną w takim mieszkaniu, również powinny takie być. Masywny stół, metalowa witryna czy stalowy regał bez jakichkolwiek zdobień na powierzchni i frontach, to bardzo intrygująca dekoracja. Im mniej różnych faktur, tym lepiej. W skrajnych odmianach stylu loftowego sprawdzają się wzory przypominające skorodowany metal, pogiętą siatkę, czy nawet tabliczki z ostrzeżeniami typowymi dla ówczesnych fabryk.
Jaki regał wybrać do loftu?
Te niezwykle ważne meble ekspozycyjne powinny charakteryzować się odpowiednim udźwigiem, ale też rozmiarami i charakterem. Szczególnie gdy mają stanąć w mieszkaniu w klimacie loftowym. Regał, na którym mają stanąć książki, bibeloty czy kwiaty doniczkowe, powinien być maksymalnie prosty. Świetnie sprawdzają się tu stalowe stelaże z drewnianymi półkami. Są one maksymalnie proste, a przy tym stabilne i ponadczasowe. Świetnie sprawdzą się w zestawieniu z każdą rzeczą, która na nich postawisz, a przy tym będą pasowały do zdecydowanej większości aranżacji w Twoim loftowym domu.
Loftowa witryna – czyli jaka?
Bardzo często w sklepach pojawiają się charakterystyczne meble do przechowywania, wyróżniające się niewątpliwie szokującym designem. To na przykład metalowe szafki przypominające te w fabrycznych szatniach, stylizowane na stare i zniszczone – z odpadającą płatami farbą i ogniskami korozji. Jest to jednak design dla koneserów – osób, które chcą bardzo mocno zaakcentować industrialny wystrój swojego wnętrza, a wręcz nim szokować. Miłośnicy znacznie prostszych aranżacji z pewnością zwrócą uwagę na inne witryny – na przykład te o gładkich, drewnianych lub oklejanych frontach, nieposiadające uchwytów, a zatem maksymalnie proste. Ciemne kolory, takie jak dąb czy orzech, a także mahoń będą dobrze sprawdzały się w loftowych aranżacjach.
Efektowny loftowy stół do jadalni
Jadalnia w klimacie industrialnym również może być bardzo ciekawym rozwiązaniem – szczególnie gdy jest połączona z salonem w podobnym stylu. Piękny dębowy stół z masywnym blatem z litego drewna to absolutna konieczność. Do tego wybierz model ze stalowymi nogami – na przykład tymi, które układają się pod nietypowym kątem, tworząc awangardową konstrukcję. W zestawieniu z nieco bardziej przytulnymi stylistycznie krzesłami tapicerowanymi będzie on z pewnością ozdobą pomieszczenia!
Jak wprowadzić industrialny klimat do mieszkania?
Czy warto urządzić mieszkanie w stylu loftowym? Oczywiście, bo to bardzo minimalistyczny, oszczędny i ponadczasowy klimat. Postaw na uniwersalne meble z drewna lub wysokiej jakości płyty meblowej, do tego stal i ciemne akcenty mebli, aby wnętrze stało się bardziej surowe, prymitywne, ale zarazem miało charakter „bazy”. Dzięki tej surowości w przyszłości będziesz mógł stopniowo wprowadzać łagodzące mieszkanie dodatki bez konieczności wymiany całego umeblowania. Sprawdź to!